2008-09-01
Wieża Łazienna to jeden z nielicznych zabytków pochodzący jeszcze ze średniowiecza, a właściwie ze schyłku średniowiecza. Stanowiła element trzeciej bramy miejskiej zbudowanej w 1487 r. Wieża ma 35m wysokości. Była wielokrotnie remontowana. W XVIII w. otrzymała barokowy hełm z latarnią. Swoją nazwę (Łazienna lub Łaziebna) zawdzięcza temu, że w pobliżu znajdowała się łaźnia miejska. Jednak przez mieszkańców Zielonej Góry jest uparcie i mylnie nazywana Głodową.
Wieża Łazienna stoi u zbiegu ulic Krawieckiej i Masarskiej. Zbudowana jest na podstawie prostokąta o wymiarach 4,32m x 7,22m. Jej wysokość wynosiła 20m. Pełniła ona potrójną funkcję: obserwacyjną, obronną i była bramą miejską. Bramę tą wybudowano aby ułatwić komunikację z przedmieściem. Pomagała ona dotrzeć mieszkańcom okolicznych wsi do kościoła św. Jadwigi.
Pierwotnie brama znajdowała się właśnie w przyziemu Wieży Łaziennej. Miała ona szerokość 5,4m. Prawdopodobnie okazała się jednak zbyt wąska, lub też uległa uszkodzeniom. W trzeciej ćwiartce XV wieku postanowiono więc ją zamurować a obok postawiono nową bramę zwaną ni mniej ni więcej jak Brama Nowa. Do dziś na wieży widać ślady zamurowanego przejścia. Brama Nowa znajdowała się pomiędzy istniejącą do dzisiaj Wieżą Łazienną a budynkiem przy ulicy Kopernika 2. Jej wygląd jest już znany z przekazów ikonograficznych.
Od momentu zamurowania przejścia w Wieży Łaziennej nie było możliwosci aby sie do niej dostać. Powiększono więc jeden z otworów okiennych i utworzono z niego otwór wejściowy. Znajdował sie on na drugim poziomie wieży na wysokości poddasza Bramy Nowej. W ten sposób mozna było sie dostać do wieży z bocznego pomieszczenia bramowego. Dzięki temu wkrótce pomieszczenie na poddaszu stało się pomieszczeniem biernym załogi bramy. Gdy część załogi czuwała pozostała częśc odpoczywała wygodnie na łózkach w Wieży Łaziennej.
Wieżę pokrywał czterospadowy dach pokryty dachówką. W 1717 r. dach rozebrano nadbudowano trapezowe szczyty i wykonano barokowy hełm z wieżyczką, która stoi do dziś. Od tamtego czasu wieża ma 35m wysokosci.
W roku 1810 Bramę Nową rozebrano. Kilkanaście lat później bo w latach dwudziestych XIX wieku planowano rozebrać również Wieże Łazienną, na szczęście jednak pomysł nie został zrealizowany.
A może gdyby nie rozebrano bramy milibyśmy dziś w Zielonej Górze taki oto obrazek?
Nazwa Łazienna pochodzi najprawdopodobniej od tego, że w pobliżu znajdowała się łaźnia miejska. Miałoby to sens, gdyż w pobliżu bramy Nowej wpadała do fosy Złota Łęcza - miejska rzeczka. Nazwa Wieża Głodowa dotyczy tak naprawdę innej wieży, stojącej u zbiegu dzisiejszego Placu Pocztowego z ulicą Pod Filarami. Została ona jednak rozebrana w 1746 r. a kamień i cegłę użyto do budowy zboru ewangelickiego, dzisiejszego kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej.
Zdjęcie wieży na pocztówce z 1965 r.
Zobacz także:
Galeria zdjęć przedstawiająca Wieżę Łazienną.
Literatura:
Komentarze: